Дитина та гаджети.

ДИТИНА ТА ГАДЖЕТИ: НЕОБХІДНІСТЬ ЧИ ЗАЛЕЖНІСТЬ?

Телевізор, планшет, ігрова приставка, смартфон – ці гаджети «вкрали» у нас дітей у свій цифровий світ. Статистичні дослідження свідчать про те, що 66% дітей до 2-х років дивляться телевізор. Діти 5-16 років розважаються з гаджетами  приблизно 6-7 годин в день. І чим старша дитина, тим більше вона прив'язана до них. 11%  дітей до 8 років мають у своєму розпорядженні власний смартфон, айпад або планшет (дані доктора Брента Конрада, клінічного психолога).

З точки зору логіки, в цьому немає нічого дивного. У сьогоденні без гаджетів не обійтись, чим раніше дитина опанує електронні прибори, тим краще вона увійде у сучасний світ – логічно! Заборонити їх – все рівно що заборонити дитині йти в ногу з часом. Чому ж тоді психологи в один голос «галасують», що гаджети шкідливі?

Декілька років тому Американська Академія Педіатрії і Канадська Педіатрична Спілка рекомендували дітям до 2-х років заборонити всіляке спілкування з електронікою, від 3 до 5 років – обмежити елекронний час однією годиною на день, 6-18 років - двома годинами. Американський психолог Джим Тейлор ввів поняття «синдром смартфону»: це ситуація , коли батьки підсовують дітям, які вередують  смартфон, щоб вони заспокоїлися. Внаслідок, дитина звикає до того, що її в будь-якій ситуації повинні розважати.                          Існує 7 причин, на які слід вважати батькам, обмежуючи електронний час:

1. Затримка розвитку. Діти менше гуляють та рухаються, від цього гальмується їх фізичний розвиток.

2. Зайва вага. Діти, яким дозволено використовувати електроніку у спальні, страждають на ожиріння на 30% частіше та ризикують захворіти на цукровий діабет.

3. Порушення сну. 60% батьків взагалі не контролюють своїх нащадків під час використання гаджетів, 75% дітей дозволено використовувати планшети, айпади. Внаслідок  діти молодшого та середнього віку сплять значно менше, ніж потребує організм.

4. Психічні проблеми. Перевищення часу перебування біля екранів провокує у малят та школярів проблеми з психікою – розсіювання уваги, депресії, психози, проблемну поведінку.

5. Агресивність. Якщо проаналізувати Інтернет та телебачення, можна жахнутись - скільки в ньому жорстокості, все це впливає на неміцну психіку дитини.

6. Залежність. Механізм залежності від гаджетів аналогічний наркоманії та алкоголізму. На цифрову залежність страждає кожна дев'ята дитина.

7 Ризик для здоров’я. Як не прагнуть конструктори, вони не можуть зробити електроніку абсолютно безпечною. Світова організація здоров'я прирівнює смартфони до категорії ризику 2В («імовірно викликають рак»).  У дітей чутлива  імунна система і мозок знаходиться в процесі розвитку. Крім того, у них стрімко погіршується зір та розвиваються хвороби хребта – сколіози, тому що при спогляданні гаджетів голова опускається і це в кілька разів збільшує навантаження на хребет.

Але як це зробити практично – обмежити електронний час? Німецький вчений та медіа педагог Норберт Нейс розробив практичні поради для батьків.

Встановіть суворі правила. Наприклад, підпишіть з дитиною договір про час використання електроніки та слідкуй, щоб він виконувався. 95% батьків вважають, що спілкування з гаджетами потрібно обмежити, але лише 40% це контролює.

Використовуйте гаджети з користю. Слід заохочувати перегляд навчальних матеріалів. Зараз є багато сайтів з ігровими завданнями, можливо що вони захоплять вашу дитину більше, ніж беззмістовні ігри.

Контролюйте контент. Дуже важливо слідкувати за змістом передач, які дивиться ваша дитина. В інтернеті немає цензури. Варто затратити час та встановити заборону на певні ключові слова і сайти.

Розповідайте  про правила безпеки в Сітці. Тинейджеру поясни правила безпеки онлайн спілкування: не повідомляти подробиць про себе, нікому не давати адресу та телефон, не зустрічатись в реальності, пік репи це прикладами реальних історій.

Подавай приклад. Якщо батьки самі не відриваються від телевізора або від смартфону, то вони не зможуть переконати дітей про те, що це нездорово. Подавайте позитивний приклад: грайте в настільні ігри, фотографуйте, читайте вголос,  готуйте делікатеси.

Виховання дітей – це дуже відповідально, це своєрідний «внесок» у майбутнє і приклад побудови  стосунків ваших дітей у власних сім’ях.

Олена Батіг

вчитель біології Поторицької школи.